A 21. SZÁZADI ISKOLA
A tavalyi “21. századi tanár” elnevezésű programot idén a „21. századi iskola” címmel folytattuk. A téma lényegében nem sokat változott, inkább folytatódott. Az általunk tanított netgeneráció sajátosságai, a hozzájuk vezető út, módszer volt szakmai napunk fő témája.
Megvizsgáltuk a mai tizenévesekre, azaz a Z generációra jellemző attitűdöt, a szokásaikat, a tanulási módszereiket. Ezután arról beszélgettünk, hogy mit tehetünk mi, pedagógusok, mikor cselekszünk okosan, mi a feladatunk ebben a megváltozott környezetben. Ezekre a kérdésekre kerestük a válaszokat:

•Milyen megoldásaink vannak a mai diákok tanulási szokásaira?
•Mit tartunk elsődlegesnek a tanítás során?
•Nyitottak vagyunk-e az újra, a változásra, az innovációra?
A későbbiekben rátértünk a konkrét módszerek ismertetésére. Kezdtük a fordított osztályterem (flipped classroom) módszerrel, amikor a tanórán azt csinálják a tanulók, amit az otthoni munka során szoktak, otthon viszont azt, amit a tanórán szoktak.
Folytattuk jó gyakorlatok bemutatásával, majd az IKT alkalmazásokra és ezen belül a web 2.0-ás alkalmazásokra tértünk rá. A laptopok előtt ülve próbáltunk ki hasznos feladatkészítő kisprogramokat. Kitértünk a pontokra épülő értékelésre is, annak előnyeit szembeállítva a hagyományos osztályzással.
Szó volt a virtuális osztályterem fogalmáról is, amely ahhoz szükséges, hogy a digitális tananyagot célba juttassuk.
Szó volt a virtuális osztályterem fogalmáról is, amely ahhoz szükséges, hogy a digitális tananyagot célba juttassuk.
A szakmai nap lényege az volt, hogy irányt mutasson a pedagógusainknak a modern tanítási trendekhez, az új konstruktív pedagógia módszereinek bemutatásával a teljesség igénye nélkül. Egyúttal kiemelve az internet jelentőségét az oktatásban, az ehhez szükséges eszközök egy részének bemutatásával és gyakorlati kipróbálásával. Fontos hangsúlyozni, hogy a technikai eszközök tanítási órán való használatától sokkal fontosabb, hogy elszakadjunk a régi, elavult módszerektől, a frontális tanítástól és ne csak beszéljünk a differenciálásról, az együttműködésről, hanem valósítsuk is meg páros feladatokban, csoportmunkában, projektfeladatokban, mert a 21. században ezeket a készségeket kell fejleszteni a diákjainkban. Mint tudjuk a lexikális tudás helyett sokkal fontosabb a biztos tudás és annak alkalmazása.

Pintér Zsolt